Jaki rodzaj montażu wybrać, żeby był prawidłowy?

Informacje o tym, dlaczego szczelny montaż jest jedynym zgodnym z obowiązującym prawem budowlanym sposobem na prawidłowe zainstalowanie okien znajdziesz tutaj.

Warto również zapoznać się najpopularniejszymi systemami montażu, żeby świadomie wybrać najlepsze rozwiązanie. Poniżej znajduje się porównanie dwóch dominujących sposobów montażu okien. Systemy te coraz częściej są stosowane także przy drzwiach wejściowych, ponieważ tylko takie rozwiązanie daje w konsekwencji największy komfort, oszczędności i bezproblemowe użytkowanie przez dziesięciolecia.

Montaż na taśmy włókninowe: jest to dominujący sposób ciepłego/szczelnego montażu okien. System składa się z 3 podstawowych warstw, czyli taśmy wewnętrznej, piany oraz taśmy zewnętrznej. Taśmy montujemy przed osadzeniem okien w otworach wyklejając je na profilu okiennym. Następnie montujemy okno z zastosowaniem piany systemowej oraz wyklejamy taśmę na ościeżu i licu ściany.

Wymagania dotyczące montażu z zastosowaniem taśm włókninowych:

  • Ościeża i lico ściany muszą być wykończone np. klejem do styropianu na szerokość ok. 20 cm od zamontowanego okna. Taśma może mieć problem z przyklejeniem się do nierównego i niewykończonego muru nawet przy zastosowaniu specjalnego dodatkowego kleju (primer).
  • Taśmy powinny być staranie wyklejone zarówno na ramie okiennej, jak i murze, bez „bąbli” oraz zagnieceń.
  • Taśmy mają ograniczoną trwałość, w zależności od jakości od 3-12 miesięcy po montażu. Zaleca się zabezpieczenie ich np. klejem do styropianu.
  • Taśmy mogą zostać uszkodzone przez kolejne ekipy, zaleca się ich zabezpieczenie np. klejem do styropianu.

Montaż na folie w płynie: jest to stosunkowo nowa metoda ciepłego/szczelnego montażu okien. Podobnie jak w przypadku taśm włókninowych mamy 3 podstawowe warstwy, czyli folię wewnętrzną, pianę montażową oraz folie zewnętrzną. Efekt końcowy jest podobny, ale już sposób przygotowania i aplikacji dosyć mocno się różni.

Wymagania dotyczące montażu z zastosowaniem folii w płynie:

  • Ościeża i lico ściany NIE musi być wykończone. Folię stosujemy po zamontowaniu okna na pianę.
  • Zalecamy zabezpieczenie ramy okiennej przed zabrudzeniem taśmą malarską. Folie nakładamy szpachelką lub pędzelkiem. Warstwa folii musi zakrywać w 100% pianę, piana nie może prześwitywać.
  • Trwałość po wyschnięciu to nawet 10 lat i to bez dodatkowego zabezpieczania. Ważne jest jednak, żeby przez 2 godziny po aplikacji folia wyschła. Jeżeli złapie nas np. deszcz to aplikacje od zewnątrz będzie trzeba powtórzyć.

Podsumowując: wszystko wskazuje na to, że folia w płynie będzie dominującym rozwiązaniem w przyszłości. Na dziś jest mniej znana, ale eliminuje większość najpoważniejszych wad dominującego systemu taśm włókninowych. Sumaryczny koszt użycia folii też jest niższy, ponieważ odchodzi nam przygotowanie ościeży oraz zabezpieczenie taśm po ich wyklejeniu. Jeżeli jesteś zatem zwolennikiem klasycznych, sprawdzonych przez lata rozwiązań to taśmy włókninowe będą właściwym rozwiązaniem dla Ciebie. Jeżeli szukasz najnowszych rozwiązań z rynku, gwarantujących najlepsze parametry to na dziś folia w płynie nie ma sobie równych.

Stosujemy w firmie dwa podstawowe systemy:

  • Illbruck I3 – taśmy włókninowe
  • Tytan WINS – folia w płynie




Wyszukaj temat


Kategorie